Pages Menu
Categories Menu
Złamania i zwichnięcia

Złamania i zwichnięcia

Zovirax 200 mg opinie Capivit Hydro Control

Choć w większości przypadków ani złamania kości, ani tym bardziej zwichnięcia nie stwarzają zagrożenia dla życia, to dobrze jest wiedzieć w jaki sposób się z nimi obchodzić, aby nie pogorszyć stanu poszkodowanego i nie doprowadzić np. do trwałego kalectwa.

Złamanie kości polega na jej fizycznym całkowitym przerwaniu i zazwyczaj jest wynikiem urazu wywołanego upadkiem, uderzeniem, przygnieceniem czy zmiażdżeniem. Złamaną kończynę należy unieruchomić – przede wszystkim w miejscu złamania. Dobrym sposobem usztywnienia może być tymczasowe obwiązanie kończyny razem z większym patykiem czy kijem od miotły. Dodatkowo, w przypadku złamania otwartego należy opatrzyć miejsce, w którym doszło do przerwania skóry, tak aby nie doszło do zakażenia. Tak opatrzoną kończyną powinien zająć się lekarz.

Z kolei w przypadku złamania obojczyka czy żeber unieruchomić należy rękę po stronie zranienia w takiej pozycji aby zminimalizować możliwość przemieszczenia uszkodzonej kości. W sytuacji, gdy podejrzewamy złamanie kości miednicy lub kręgosłupa nie należy poszkodowanego przemieszczać w ogóle (chyba, że w miejscu w którym przebywa istnieje dla niego jakieś poważniejsze niebezpieczeństwo, np. zagrożenie wybuchem). Fachowej pomocy udzielić powinni ratownicy medyczni.

Zwichnięcie to takie uszkodzenie kości, w którym dochodzi do utraty kontaktu powierzchni stawowej. Sposób postępowania ze zwichniętą kończyną polega na unieruchomieniu stawu, który uległ uszkodzeniu oraz stawów z nim sąsiadujących.

Opuchnięty staw można obłożyć lodem lub wilgotną szmatką. W przypadku zwichnięcia palca należy dodatkowo jak najszybciej ściągnąć biżuterię, zanim jeszcze opuchlizna całkowicie tego nie uniemożliwi.

Proces leczenia polega na nastawieniu stawu czyli wykonaniu operacji o odwrotnym przebiegu niż wypadek, który doprowadził do przemieszczenia kości. Kończyny nastawia lekarz.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *