Pages Menu
Categories Menu

Zawał serca

Driclor DERMOSAN N R

Zawał sercaIstotą zawału jest niedokrwienie mięśnia sercowego, wywołane w szczególności niedrożnością tętnic np. na tle miażdżycowym. Zawał serca jest jedną z czołowych przyczyn zgonów w Polsce – rocznie notuje się u nas kilkadziesiąt tysięcy przypadków tego typu.

Pomoc, której można udzielić osobie, która wykazuje objawy zawału serca jest bardzo ograniczona – priorytetem jest jak najszybsze powiadomienie centrum ratowniczego. Dlatego też istotne jest szybkie rozpoznanie charakterystycznych objawów towarzyszących zawałowi.

Są to przede wszystkim kłujący ból w mostku oraz promieniujący ból do lewego ramienia, żuchwy lub podbrzusza. Często zawałowi towarzyszą też chłodny pot, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz strach przed śmiercią.

Do czasu przyjazdu karetki pogotowia chorego należy ułożyć w pozycji półleżącej, która ułatwi mu oddychanie. Można podać mu aspirynę (o ile sam jej wcześniej nie przyjął lub nie ma astmy oskrzelowej). Zaleca się także udzielanie wsparcia psychologicznego.

Wskazane jest, aby chory ograniczył do minimum wszelkie ruchy. W razie wychłodzenia należy go również okryć kocem termicznym. W żadnym wypadku natomiast nie wolno chorego układać w pozycji leżącej z nogami do góry, jak to powinno mieć miejsce w przypadku omdleń. W razie potrzeby należy wykonać resuscytację i masaż serca.

Zinacef ulotka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *