Pages Menu
Categories Menu
Udzielanie pierwszej pomocy – za i przeciw

Udzielanie pierwszej pomocy – za i przeciw

Okazuje się, że udzielanie pierwszej pomocy to wcale nie jest taka prosta i oczywista sprawa. Kiedy myślimy o wypadku i o tym, czy udzielić pierwszej pomocy myślimy, że oczywiście tak, że nie ma innej opcji musimy to zrobić, bo przecież od tego zależy czyjeś życie. Jednak po głębszym zastanowieniu się dochodzimy do wniosku, że czasem jednak pierwsza pomoc może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dlaczego? Otóż nieumiejętnie udzielona pierwsza pomoc prowadzić może do obrażeń, a nawet do śmierci osoby, której takowa pomoc jest udzielana. Kiedy robimy to umiejętnie może się to skończyć naprawdę bardzo źle. Co więc robić? Przecież całkowita bierność także może prowadzić do opłakanych skutków.

Otóż jest jeszcze spora luka między biernością, a reagowaniem, kiedy się nie ma umiejętności. Okazuje się bowiem, że najlepsza metoda w takiej sytuacji to wykonany natychmiast telefon na pogotowie. Bowiem to, że nie umiemy udzielić pierwszej pomocy nie znaczy wcale, że w ogóle nie możemy pomóc.

Przecież zawiadomienie lekarza o tym, że byliśmy świadkami wypadku także jest pomocą i to pomocą niezwykle ważną. W takiej sytuacji mamy pewność, że osoba, która udzieli pierwszej pomocy będzie osobą kompetentną, wykształconą odpowiednio i zrobi to skutecznie oraz bezpiecznie. Co nie oznacza, że po takim doświadczeniu nie powinniśmy przemyśleć tego, czy aby na pewno nie przydałby nam się kurs pierwszej pomocy.

Bowiem zawsze lepiej jest posiadać taką umiejętność niż jej nie posiadać.