Pages Menu
Categories Menu
Udzielanie pierwszej pomocy – tak czy nie?

Udzielanie pierwszej pomocy – tak czy nie?

Każdego z nas może spotkać sytuacja, w której okaże się, że jesteśmy świadkami wypadku. Może to być wypadek na ulicy w mieście, na autostradzie, drodze szybkiego ruchu czy zwykłej międzymiastowej drodze, a może to być wypadek w pracy czy w domu, zasłabniecie, porażenie prądem, bolesny upadek. Możemy także być świadkami jak ktoś się topi, albo jak ledwo uszedł z życiem z płonącego budynku. Wszystkie te sytuacje wymagają interwencji. Bowiem często od naszej reakcji zależy czy ktoś przeżyje czy nie.

To, jak i czy zostanie udzielona pierwsza pomoc jest często warunkiem tego, czy osoba poszkodowana ujdzie z życiem i będzie się nadal cieszyła dobrym zdrowiem czy nie. Jednakże niektórzy nie chcą udzielać pierwszej pomocy. Dlaczego? Czasem jest w nas jakiś irracjonalny lęk albo wstyd. Stoimy w tłumie świadków wypadku i widzimy, że nikt inny się nie rusza, aby pomóc, a więc i my sami nie chcemy tego robić. A przecież od naszej reakcji może zależeć bardzo wiele.

Kolejnym powodem może być to, że po prostu nie umiemy takiej pomocy udzielić. Owszem widzieliśmy na filmach, jak pierwsza pomoc była udzielana, ale to było dawno i nie do końca pamiętamy schemat postępowania. Boimy się więc podchodzić do ofiary, aby nie zrobić jej jeszcze większej krzywdy. Co więc powinniśmy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Tym samym, choć bezpośrednio nie udzielamy pomocy to przyczyniamy się do tego, że osoba poszkodowana zostanie uratowana.