Pages Menu
Categories Menu
Ratowanie tonącego

Ratowanie tonącego

Arixtra 75mg

Zanim podejmie się jakąkolwiek akcję związaną z ratowaniem tonącego należy ocenić sytuację, wezwać pomoc i dopiero wtedy podjąć odpowiednie działania. Ratownik powinien zainteresować się przede wszystkim tym czy poszkodowany jest przytomny i czy można podejrzewać u niego uraz kręgosłupa.

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że – jeśli to tylko możliwe – przytomnemu tonącemu zdecydowanie lepiej pomagać na odległość – rzucając koło ratunkowe, linę, podając deskę, a nawet część garderoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, przed podpłynięciem należy w miarę możliwości stworzyć sobie asekurację, np. obwiązując się liną, której drugi koniec podamy osobie na brzegu lub przywiążemy do drzewa. Wszystkie te środki są zabezpieczeniem dla ratownika, który musi się liczyć z tym, że topiący człowiek w panice będzie go wciągał pod wodę.

Ewentualnością wciągnięcia pod wodę nie trzeba się aż tak przejmować, gdy mamy do czynienia z osobą nieprzytomną. W takich przypadkach należy zadbać o to, aby przy akcji ratunkowej nie nałykała się ona więcej wody. Można starać się ułożyć poszkodowanego na plecach i odholować do brzegu trzymając za żuchwę tak, aby twarz pozostawała ponad lustrem wody.

Podejrzewając uraz kręgosłupa na brzeg wyciągamy poszkodowanego na kocu, kurtce czy płaszczu, tak aby zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami. Jeśli poszkodowany jest przytomny, należy go nakłonić do tego, by nie wykonywał niepotrzebnych ruchów.

U nieprzytomnego topielca należy w razie potrzeby przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Po powrocie do przytomności należy poszkodowanego ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, aby nie udławił się treścią żołądka po wymiotach, które najpewniej nastąpią. Ponadto trzeba też zadbać o to, by poszkodowany się nie wyziębił.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *