Pages Menu
Categories Menu
Komu pomagać i w jaki sposób?

Komu pomagać i w jaki sposób?

Załóżmy, że staliśmy się świadkiem wypadku. Okazać się także może, że w naszej obecności ktoś zasłabł lub miał zawał serca. To nie są fajne sytuacje. Są to sytuacje niezwykle stresujące i takie, w których trzeba niezwykle szybko reagować. Często od naszej reakcji zależy to, czy osoba poszkodowana przeżyje czy nie.

Kiedy więc widzimy kogoś tonącego lub tracącego przytomność lub gdy na naszych oczach wydarzyła się kraksa samochodowa nie przechodźmy wobec tych wydarzeń obojętnie. Zróbmy wszystko żeby pomóc. Choć oczywiście często zdajemy sobie sprawę z tego,że nie umiemy zrobić tego sami. W takich sytuacjach, gdy czujemy, że nas to przerasta, gdy czujemy, że nasza pomoc może tylko ofierze zaszkodzić nie bójmy się dzwonić na pogotowie. Tak, wezwijmy lekarza i niech pierwsza pomoc zostanie udzielona przez niego.

Oczywiście jeśli mamy na to czas. Kiedy bowiem się okazuje, że do przyjazdu karetki musi minąć jeszcze dużo czasu powinniśmy reagować. Często gdy widzimy wypadek nie jesteśmy na miejscu sami. Często są tam także inni ludzie. Rozejrzyjmy się dookoła.

Zapytajmy czy ktoś nie jest w stanie udzielić pomocy. Przecież pierwsza pomoc to coś, czego większość z nas uczy się w szkole lub na kursach BHP. W tłumie zawsze znajdzie się ktoś, kto udzieli pierwszej pomocy, zareaguje. A później już można czekać na lekarza. Nigdy jednak nie powinno się pozostać obojętnym.

Od czasu reakcji zależy często czyjeś życie. Pamiętajmy więc o tym zawsze w takich sytuacjach.