Pages Menu
Categories Menu
Jak pomagać, żeby nikomu nie zrobić krzywdy?

Jak pomagać, żeby nikomu nie zrobić krzywdy?

Oilatum Baby krem ulotka

Często zastanawiamy się, czy umielibyśmy udzielić pomocy, gdyby ktoś zasłabł w autobusie, na przystanku, na ulicy czy na plaży. Nie raz widzieliśmy to w różnego rodzaju filmach, a także na ćwiczeniach. Ale czy sami bylibyśmy w stanie zachować się odpowiednio w takiej sytuacji? Oczywiście powinniśmy próbować tylko wtedy, gdy ktoś nam powiedział, jak pierwsza pomoc powinna wyglądać. Nigdy nie powinniśmy udzielać pomocy, kiedy nie wiemy co po kolei zrobić.

Źle udzielona pierwsza pomoc może być przyczyną śmierci, a więc trzeba być ostrożnym. Jeśli nie wiemy, co powinniśmy zrobić powinniśmy wezwać lekarza. Najlepiej zadzwonić po pogotowie natychmiast, gdy tylko zobaczymy wypadek lub przypadek zasłabnięcia. Możemy także zapytać wśród innych przechodniów czy świadków wypadku czy ktoś wie, jak udzielić pierwszej pomocy lub jest lekarzem.

To ważne żeby zareagować, nawet jeśli nie umiemy udzielić pierwszej pomocy, powinniśmy zadbać o to, aby odpowiednio przeszkolona osoba zajęła się poszkodowanym. Może to uratować życie ofierze wypadku. Bardzo wiele w takiej sytuacji od nas zależy. Najgorsze to pozostać obojętnym, zasłaniając się wytłumaczeniem, że nie wiemy, jak pomóc.

Każdy z nas ma przecież telefon i zna numer alarmowy na pogotowie. Taka reakcja jest niezbędna, zwłaszcza kiedy jest bardzo szybka. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pomóc osobie poszkodowanej. Im szybciej się zaangażujemy, tym lepiej.

Oczywiście warto jednak przejść kurs pierwszej pomocy, bowiem jest on w życiu niezwykle przydatny. Nie tylko podczas takich sytuacji, ale nawet we własnym domu, gdy zasłabnie ktoś z naszych najbliższych.