Pages Menu
Categories Menu
Innym trzeba pomagać

Innym trzeba pomagać

Bardzo często w naszym życiu zdarzają się takie sytuacje, które wymagają od nas pewnej reakcji. Reakcja ta dotyczy pomocy. Chodzi bowiem o to, że jeśli widzimy wypadek to, nie możemy wobec niego przejść obojętnie. Często pierwsza myśl wynika ze stresu, lęku, nieumiejętności poradzenia sobie z tym. Jednakże kiedy już nam przejdzie, kiedy zobaczymy, że tak naprawdę od tego, co zrobimy zależy czyjeś zdrowie i życie, wtedy wiemy już, że musimy pomóc. Dlatego tak ważne jest aby znać zasady pierwszej pomocy.

Dlatego tak ważne jest odbycie w ciągu całego życia przynajmniej jednego kursu pierwszej pomocy. Nieważne czy w liceum, czy w podstawówce czy już w dorosłym życiu. Powinniśmy taki kurs odbyć, aby wiedzieć, jak się zachować, gdy zobaczymy wypadek na ulicy, albo gdy nasz kolega czy koleżanka z biura zasłabnie, będzie miał objawy zawału serca czy stanie się jakaś podobna, nieprzyjemna rzecz. Bardzo ważne jest to, żeby reagować, żeby nie być obojętnym. Często minuty, a nawet sekundy decydują o tym czy ktoś przeżyje. Dobrze i błyskawicznie udzielona pierwsza pomoc gwarantuje tej osobie przeżycie i zdrowie.

Oczywiście nie powinniśmy robić nic, co uczyniłoby z tej osoby kalekę lub doprowadziło do jej śmierci. Czasem, kiedy nie jesteśmy pewni co robić po prostu wezwijmy pogotowie. Lekarze najlepiej będą wiedzieli, jak pomóc. Tym samym pomożemy, ale nikomu nie zaszkodzimy. Taka sytuacja będzie dobra dla wszystkich. I oczywiście będzie ona najbezpieczniejsza dla ofiary wypadku.