Pages Menu
Categories Menu
Co zrobić, gdy staliśmy się świadkiem wypadku?

Co zrobić, gdy staliśmy się świadkiem wypadku?

Oczywiście wolelibyśmy nigdy nie uczestniczyć w żadnym wypadku. Wolelibyśmy, żeby ludziom się nic nie działo i żebyśmy nie musieli wystawiać się na próbę i reagować. Niestety nie jest tak łatwo, często okazuje się, że obok nas dzieje się coś złego i musimy zareagować. Często czasu jest bardzo mało, a decyzje muszą być szybkie, ale zarazem przemyślane.

Bo tutaj pojawia się jeden ważny problem. Otóż z jednej strony zobligowani jesteśmy do udzielenia pomocy. Przecież jeśli nie zareagujemy to osoba poszkodowana może nawet umrzeć. Niestety zdarza się tak czasem, że nie potrafimy udzielić pierwszej pomocy.

Jest to dla nas zbyt trudne, zbyt wymagające, zbyt stresujące. Wiemy, że musimy, ale zdajemy sobie także sprawę z tego, że jeśli zrobimy to źle to osoba, której chcemy pomóc może czuć się jeszcze gorzej. Co więc wtedy? Pomagać czy nie pomagać? Co będzie gorsze czy zaniechanie działań czy też działania, które doprowadzą osobę poszkodowaną do jeszcze gorszego stanu? Oczywiście zawsze powinniśmy pomagać, ale nie zawsze musi to być pomoc bezpośrednia. Kiedy widzimy, że miał miejsce wypadek, kiedy widzimy, że ktoś zasłabł, kiedy widzimy poszkodowanych i rannych koniecznie dzwońmy po pogotowie.

Nawet jeśli sami zdecydujemy się udzielić pierwszej pomocy to i tak lekarz będzie potrzebny, żeby tę osobę raz jeszcze zbadać i sprawdzić, czy aby jej zdrowiu nic już nie zagraża. A czasem karetka jest niezbędna bo trzeba tę osobę po prostu przewieźć do lekarza.